Originální světelná symfonie rozzáří Barrandez-Vous

V pasáži nového bytového domu, právě vznikajícího na pražském Barrandově, bude umístěný originální umělecký prvek, který rozzáří vstup do areálu a přinese neopakovatelnou atmosféru do celého rezidenčního projektu.

Myšlenka na světelnou instalaci vznikala už při prvních návrzích rezidence Západ, kdy zvýšený prostor pasáže vybízel k umístění výrazného a originálního prvku, který by ale stále zachovával jeho prostorovou vzdušnost a lehkost.

Tým TOP ESTATES společně s architekty ze studia under-construction architects pečlivě zvažovali každý detail, aby výsledný design dokonale zapadl do celkového konceptu a zároveň splňoval veškeré technické a praktické požadavky, uměleckou stránku architekti postupně formovali ve spolupráci s designovým studiem Jaroslava Bejvla.

Inspirací byla všudypřítomná zeleň a stromy v novém parku, stejně jako lehký vítr, který si zde pohrává s jejich listy. Díky této myšlence vznikl nápad abstrahovat listy do skla a vytvořit unikátní světelnou síť z lístků, které se budou na lankách jemně kolébat ve větru a navozovat dojem, že listí, unášené vzduchem, prolétává průchodem a magicky se proměňuje ve skleněné klenoty.

Večer se instalace v pasáži s téměř 150 lístky rozzáří jemným světlem, které přirozeně pozve návštěvníky do klidného vnitrobloku s nově vybudovaným parkem. Tento unikátní umělecký prvek přinese do rezidenčního komplexu kouzelnou atmosféru nejen pro místní obyvatele, ale pro všechny, kdo BARRANDEZ-VOUS navštíví.

Zajímá vás, jak vzniká unikátní designový prvek pro novou pasáž? Dostali jsme příležitost navštívit přímo sklárnu, kde se světelná instalace vyrábí.

Sklářské řemeslo se v Novém Boru předává z generace na generaci a je celosvětově proslulé, stejně jako designové studio Bejvl a jejich rodinná tradice.

Co každý kousek činí opravdu jedinečným, je nejen jeho estetická krása, ale především práce talentovaných českých sklářů, kteří do každého lístku vkládají své umění a dlouholeté zkušenosti.

Samotný proces je fascinující a vyžaduje nejen technickou a řemeslnou zručnost, ale také kreativitu a cit pro materiál, což dělá z každého kousku opravdové umělecké dílo.

Roztavená hmota se nejprve vytáhne z pece na sklářskou píšťalu, kde ji skláři pečlivě formují, dokud nedosáhnou požadovaného tvaru. 

Aby skleněný výrobek mohl dosáhnout své konečné podoby, musí po vytvarování projít ještě důležitým procesem - tzv. žíháním. Jakmile je lístek vytvarován, je uložen do speciální pece, kde zůstává až několik týdnů. Tento krok je v celém procesu klíčový, aby se sklo ochladilo pomalu, rovnoměrně a zůstalo odolné a pevné. Pokud by tato fáze neproběhla dokonale, mohla by v hotovém výrobku vzniknout pnutí, která by později vedla k jeho prasknutí. Právě díky žíhání se zvyšuje odolnost skla na desítky let.

Společně s architekty jsme si pod vedením zkušených sklářů sami vyzkoušeli proces výroby a zblízka sledovali, jak se z ohně a roztavené hmoty postupně rodí krásné umělecké dílo.

 

Máme radost ze spojení tradičního řemesla a kvality s moderní architekturou rezidenčního komplexu i návštěvy sklárny, která nám připomněla, jaké mistrovství toto sklářské řemeslo vyžaduje.